Genel

Yeni Çağın Modern Dekorasyon Tüyoları

Dekorasyon İçin Lüks Fikirler; Göze Çarpan Dizaynlar

İnşa edilmiş bütün binalarda iç ve dış mekân süslemelerine dekorasyon adı verilmektedir. İnsanlar ev dekorasyonu yaparken hiç şüphesiz maddi gerçeklerinden yararlanırlar. Bu sebeple uzman kişiden dekorasyon fikri alırken insanlar dekorasyon için lüks fikirler ve daha sade dekorasyon fikirlerine adapte olurlar.

Tarihten bugüne kadar insanlar, evlerini çeşitli aletlerle süsleyerek farklı dekorasyonlara evlerinde yer vermişlerdir. Ev dekorasyonu, insanların zevkini ve iç dünyalarını açığa vuran bir göstergedir. Yaşanılan ortamlarda keyif almak ve bireysel zevklere göre dizayn edilmiş evler insanları mutlu eder.

İç Mimaride Dekorasyon İçin Lüks Fikirler

Yaşanılan ev, peyzaj, çalışma ofisleri ya da çalışma odaları dekorasyon seçimleri ile insanların kişiliğini yansıtır. Hayatın büyük bir bölümünün evde geçtiği varsayılırsa mekanlarda ki dekorasyonun huzuru ve enerjiyi etkilediği yadsınılmaz bir gerçektir. Renkler insanlar üzerinde belirli psikolojik etkilere sahiptir. Bu bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçektir.Profesyonel bir mağaza, ziyaretçilerinin rahat etmesi için iç dekorasyonuna özen göstermektedir. Elit tasarımlarla bu mağaza, müşterilerin dikkatini daha çok çekerek daha çok alışveriş olanağı sunmaktadır. Ofisler de oluşturulan tasarımlar yine benzer bir anlayışa sahiptir. Ofisler, dekorasyon için lüks fikirler yerine daha çok göz yormayan dekorasyonlara yer vermelidir.

Ülkelere Özel Lüks Dekorasyon Fikirleri

Uzak Doğu ülkelerinde özellikle Çin ve Japonya gibi şehirlerde geçmişe bağlılık ve inanç felsefeleri dekorasyonlarına etki etmiştir. Daha çok mekân tasarımlarında huzuru ve dinginliği yakalamayı amaçlamaktadırlar.Bir Çin öğretisine göre ‘’her şeyin bir enerjisi vardır’’. İnsanlar, bir mekâna gittiklerinde öncelikli olarak mekânın tasarımını incelerler ve o yerin tasarımı insanlarda büyük etkilere sebep olur. Ortamın temiz olması, aydınlık olması enerjiyi artırırken karanlık pis ortamlar çeşitli psikolojik buhranlara sebep olur.

İç dekorasyon peyzajı, mekanlarda tasarım yapılmaya yönelik oluşturulmuş çalışmaların genel adıdır. İç mimarinin amacı, insanların bulundukları mekândan en iyi şekilde verim almasını sağlamaktır. Bütün bunların dışında iç mimarinin ana fikrini şu temalar oluşturur;

Daha geniş alanlar elde etmek,

Daha kullanışlı alanları kullanıma açmak,

Görsel bütünlüğü amaçlamak,

Daha aydınlık mekanlar elde etmek,

Mekana kaliteli görünümler sağlamak, iç mimarinin hedeflediği temalar arasında yer almaktadır.

Dekorasyon için lüks fikirler denildiğinde akla çok farklı dekorasyon fikirleri gelir. Bu fikirlerden biri, elektrik stildir. Kişisel bir stil olarak eklektik stil evlerde farklı tarz ürünlerin bir arada bulunmasını sağlıyor. Kendi favori dekorasyonunu seçmek isteyenler elektrik stil dekorasyonunu tercih edebilirler. Bu stilde kişisel ve öznel beceriler ön planda yer almaktadır.

Klasik bir aydınlatma yanında rustik bir perde tercihi bu salonun tercih edilebilir ürünleri olurken modern televizyon üniteleri bu stil için önemlidir.

Evler İçin Lüks Dekorasyon Fikirleri

Evlerde dekorasyon tarzları, klasik tarzlardan modern tarzlara geçmeye başlamıştır.Beyaz renk tercihleri özellikle lüks bir gösterge olabilir.

Yine siyah rengin asilliği tartışılamaz bir gerçektir.

Mavi renk dekorasyonlar huzuru sağlarken yeşil renk ve sofistike renkler insanların ruhunda dinginliği yansıtmaktadır.

Bu sebeple renk ve tasarımda malzeme tercihi evleri lüks göstermektedir.

Örneğin ahşap mobilya tasarımları son yılların en lüks ve en çok tercih edilen lüks tasarımlarıdır. Orta sehpalarda ve özellikle masalarda ahşabın işlenmeden verniklenerek kullanıldığı ürünler oldukça revaçtadır.

Ülkeler evlerinde tasarım yaparken kullandığı renkleri ve tasarımları bulundukları coğrafyaların iklimine göre de tercih etmektedirler. Norveç ve İskandinav gibi ülkeler soğuk ülkeler oldukları için daha çok iç ısıtan renkleri ve ürünleri ev dekorasyonlarında tercih ederken Ege ve Akdeniz Ülkeleri daha çok mavi rengi tercih etmektedirler.

Dekorasyon için lüks fikirler arasında mavi rengin önemli yer tuttuğu bilindiği gibi, Akdeniz, Ege gibi ülkelerde mavi rengin kullanımı lüksün yanı sıra bir ihtiyaçtır. Böcekleri ve çeşitli hayvanları evlerinden uzak tutmak isteyenler özellikle ev dekorasyonlarında çivit maviye yer vermektedirler. Ayrıca mavi huzurun ve rahatlığın sembolüdür.

Renklerin yanı sıra dekorasyon fikirlerinde örneğin birçok kişi, siyahı ve sert çizimli dizaynları tercih etmektedirler. Siyah renk ile birlikte modern çizgilerin de yer alması lüks geçişlerin olduğunun göstergesidir.

İşletmeler İçin Lüks Dekorasyon Fikirleri

Alışveriş yaparken lüksü arayan müşteriler mağazanın dekorasyonuna bakarak aradıkları ürünlere ulaşabilirler. Maddiyatın bugün çok önemli bir yer edindiği zihinlerde lüks peşinde olan müşteriler ile daha sade ve ekonomik tercihleri olan müşteriler farklı kutuplardadır. Yine Restoran ve lokantalarda iç dekorasyon tercihleri ile müşterilere önemli ipuçları vermektedirler.Ala’cart bir restoranın dizaynı ile table’dot yemekler sunan bir yiyecek işletmesinin iç dizaynı hiç şüphesiz ki çok farklı olacaktır.

Aydınlatma gereçleri, dekorasyonda ki mobilyaların malzemesi çok önemlidir. Hatta bir araştırmaya göre fast food satan bir işletmede mobilya dekorasyonları daha serttir. Yumuşak mobilyalar yoktur. Çünkü insanlara dekorasyon ve mobilyalar sert olduğu için ‘’yemeğini ye git’’ gibi mesajlar iletmektedir. Yine ala’cart bir restoranın kullandığı mobilyalar daha yumuşaktır. Çünkü insanlar bu tür mekanlara dekorasyon için lüks fikirler lüks arayışlar gibi amaçlarla ziyarette bulunurlar ve yemekten çok dekorasyona önem verirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir