Genel

Lüks Dekorasyon Önerileri ile Evinizi Baştan Yaratın

Lüks Dekorasyon Önerileri ile Evinizi Baştan Yaratın

Lüks dekorasyon denildiğinde akla ilk gelen şey maliyet olmamalıdır. Kalite her zaman paha ile elde edilen bir olgu değildir. Bu nedenle lüks dekorasyon önerileri ve fikirlerine maddi durumu iyi olsun olmasın bulunduğu mekânın tasarımını yeniletmek isteyen ya da yeniden tasarlamak isteyen herkesin dikkatini

çeken bir konudur.

Kaliteli yaşamak herkesin hakkıdır. Sürekli içinde yaşanılan bir alan olarak evler, dekore edilirken içinde yaşayacak fertlerin ortak zevkine göre tasarlanırsa bu her alanda iyi bir izlek olacaktır.

Lüks Dekorasyonda Renklerin Önemi

Lüks bir dekorasyon için öncelikli olarak renklerin uyumuna ve renklerin verdiği duygulara yer vermek gerekirse; Küçük alanlar da ve mekanlarda koyu ya da parlak renklerden kaçınmak gerekir. Koyu renkler mekanları daha küçük gösterecektir. Ayrıca boğucu bir hisse sebep olacaktır. Küçük mekanların dekorasyonunda tercih edilmesi gereken renkler, açık renkler olmalıdır. Ayrıca büyük mekanlarda da çok koyu renkler darlık hissine sebep olabilir.

Turuncu, kırmızı ve sarı renkler, sıcak renkler olarak bilinmektedir. Klasiklik etkisini çok yansıtmayan küçük alanlarda bu tür renkler tercih edilebilir.

Mavi bordo ve mor gibi renkler ise soğuk renkler olarak bilinir. Klasikliği yansıtan, büyük mekanların güvenle tercih edebileceği renkler olabilir.

Yeşil renk ise her tonu ile her mekana uyum sağlayan uysal bir kedi gibidir. Canlı renklerin mekanlara enerjiyi ve dinamizmi yansıttığı bir gerçektir.

Mat ve koyu tonlamalar ise dinginlik, sükûnet gibi kavramlarla mekânı asaletli ve lüks gösterir. Kısaca bu tür renkleri lüks dekorasyon önerileri olarak nitelemek mümkündür.

İç Mekanlarda Lüks Dekorasyon Fikirleri

Yaşanılan alanda yapılan sadece renk değişikliği bile insanlara iyi gelir. Bunun yanı sıra mekandaki alan, kullanım nitelikleri, doğal ışık ve aydınlık, sabit objelerde dekorasyon için önemli bir yere sahiptir. Çok aydınlık bir mekânı gereksiz aydınlatma sistemleri ile aydınlatmak yersiz olabileceği gibi karanlık bir ortamı koyu renklere boyamak da yersiz olacaktır. Mekânın mobilyası, mekânın boyası, mekânda ki küçük objeler dahi mekanlar için tamamlayıcı özelliğe sahip unsurlardır.Kırmızı renk, alanları dinamik ve canlı gösterir. Ayrıca iştah açan bir özelliği vardır. Bu nedenle restoran ve lokanta dekorasyonlarında tercih edilmektedir.

Lüks dekorasyon önerileri arasında önerilen bir diğer önemli renk turuncudur. Çünkü turuncu renk, algıyı çok kolay etkileyen bir renktir. Kırmızı kadar etken bir renk olmamasına rağmen turuncu renk sıcak bir renktir. Mutluluk vericidir. Sağlığı, güveni, yaratıcılığı, iletişimi kolaylaştıran bir renktir. Ancak ofislerde ve çalışma odalarında kullanılmamalıdır. Fakat ofislerde ki giriş ve bekleme odalarının dekorasyonunda tercih edilebilir bir renktir.

Renklerin Işıltısı ile Dekorasyonda Lüksü Yakalamak

Sarı renk, Güneşe en yakın renktir. Umudun rengidir, neşe verir. Bu sebeple taksiler her yerde sarı renklidir. Çünkü dikkat çekicidir. Güvenlik ile ilgili bölümler de sarı renk kullanılması gerekir.Altın sarısı tonlar ise Lüks dekorasyon önerileri arasında gösterilen renklerdir. Çünkü çok zengin duran bir renktir. Sarı renk, karanlık ve kapalı ortamlar için çok ideal bir renktir.

Mavi renk gökyüzünün ve özgürlüğün rengidir. Ferahlatıcı etkiye sahip mavi renk çocukların odalarında tercih edilirse çocuklara sakinlik hissi verir. Bu bilgiden yola çıkarak dinlenme salonlarının dekorasyonunda da mavi renge yer verilebilir. Fakat mavi renk yeme iç güdüsünü engellediği için yiyecek içecek işletmelerinde tercih edilmemelidir.

Mor, çok asil bir renktir. Bu sebeple lüks dekorasyon önerileri arasında yer alır. Ruhsal ve fiziksel enerjiyi düzenlediği için psikiyatri kliniklerinde mor renkten yararlanılabilir. Mor gibi macenta rengi de iddialıdır. Bu sebeple lüks mekanlarda tercih edilebilir. Özellikle koyu ve parlak tonları lüks mekanlarda özellikle tercih edilebilir.

Lüks Dekorasyon Önerileri

Lüks mekanlarda lüks dekorasyon önerileri ile dekorasyon yapılacakken örneğin çalışma odalarında ve ofislerde tercih edilen objelerin, renklerin ve mobilyaların şıklığı göz yormayacak bir şekilde seçilmelidir. Yine çocuk odalarında karanlık renkler tercih edilir ise bu çocukların ruhuna ters olacaktır. Açık renkler ve açık renkli dekorasyon objeleri çocukların neşesini ve kahkahalarını yansıtır. Yine yemek odaları ve mutfaklar da kırmızı gibi canlı dekorasyon tonlarına yer vermek iştah açıcı olacaktır.Ofisler ve işletmeler için oluşturulacak dekorasyonlarda klasik çizgilere yer verilirse işletme için ciddi bir imaj yaratacaktır. Örneğin ünlü bir şirketin yöneticisinin odası parlak ve cafcaflı renk dekorasyonlarla dizayn edilirse bu oda da ağırlanan önemli misafirler tarafından ve işletmenin iş akışı açısından hoş bir detay olmayacaktır.

Anasınıfları ve kreşlerde tercih edilen dekorasyon renkli ve cıvıltılı olmalıdır. Çocukların algılarını renklendirecek objelere yer verilmelidir. Klasik tercihler bu tür alanlarda yine itici olacaktır. Ev dekorasyonlarında ise bireylerin istekleri her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Klasik ve sert mizaçlı aileler dekorasyon tercihlerini koyu renk ahşap ve klasik çizgilerden yana kullanabilirler. Yine renkli bir mizaca sahip aileler mekânın metre karesine göre istediği renkleri evinde tercih edebilir. Göz ve ruhu yormayan çizgiler modern ailelerin modern tercihidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir