Genel

Göz Yormayan Lüks ve Minimalist Salon Dekorasyon Önerileri

Göz Yormayan Lüks ve Minimalist Salon Dekorasyon Önerileri

Bugün insanlar günün yorgunluğunu attıkları evlerinde özellikle minimalist desenlere ve dekoratif objelere yer vermektedir. Göz yoran detaylar ve parlak objeler gözün yanı sıra ruhu da yormaktadır. Özellikle metre karesi küçük evler için minimalist salon dekorasyon önerileri daha az ve daha küçük eşya ile şık bir

ortam için önemlidir.Loş aydınlatmalar, mini koltuklar ve küçük kilimler ön plana çıkan dekorasyon ürünleridir. Bulunulan mekânın ruhu yansıttığı göz önüne alınırsa hem konforlu hem de minimal salonlar bugünün yoğun insanı için özel tercihler olacaktır.

İç Mekanlarda Minimalist Dekorasyon Önerileri

Az ve öz eşya fikrinden yola çıkarak hayata dahil olmuş bir fikir olarak minimalist dekorlar, estetiğin harmanlandığı ve gerek duyulmayan detayların olmadığı yaşam alanlarını amaçlayan bir akımdır. Evlerde minimalist akımına yer verildiğinde, salonların ortak yaşam olduğuna vurgu yapmak gerekir. Karışık bir trafikten ve karışık, yorgun bir şehirden eve dönüldüğünde insanların ihtiyacı olan tek şey dinlenmektir. Minimalist tercihler bu duyguya önem veren kişiler tarafından ortaya çıkarılmıştır.Bugün minimalist akım pek çok alanda olduğu gibi dekorasyon akımının da en revaçta olan akımdır. Evde yer alan bütün eşyalar o evde yaşayan insanların ruhundan kopup geldiği için eşyaların az olması özellikle dikkat çekici bir özelliktir.

İnce hatlar ve nötr renkler, daha küçük tasarıma sahip koltuklar zarif ve yer kaplamayan masalar bu akımın öne çıkan tercihleridir. Minimalist salon dekorasyonu önerileri yapılırken önce bir liste yapmak gerekir. Evde yaşayan herkesin fikri alınmalı ve ev fertlerine göre bir tasarlama yapılmalıdır. Minimalist çizgiler için salonda tercih edilen mobilyalar daha az yer kaplayan, mat renklere sahip objeler olmalıdır. Duvar dekor objeleri bile göz yormayan tablolardan ya da küçük biblolardan ibaret olabilir.

Özel Yaşam Alanlarında Minimalist Dekorasyon

Minimalist çizgileri evinin her yerinde yaşamak isteyen bireyler mutfakta ve yemek odalarında da yer verdikleri eşyaların göz yormayan ürünler olmasına özen göstermelidir. Örneğin yemek masası gösterişsiz ve portatif bir masa olmalıdır. Yine sandalyelerin desenleri salonun ambiyansına uygun olarak klasik ama ağır olmayan detaylardan oluşabilir.Çocuk odalarında ihtiyaç dışı ürünlere yer vermeden yatak ve dolap tercihinde montessori kullanılabilir. Yatak odalarında ise ahşap dekorasyon tercihleri ince detaylara yer vererek gayet yerinde olacaktır. Çalışma odalarında ise bütün bunlarla birlikte göz yormayan detayların ve renklerin yer alması beklenir.

Farklı Ülkelerde Minimalist Dekorasyon Çalışmaları

Minimalist çizgilere gerek evlerinde gerekse çalışma alanlarında en çok yer veren ülkeler arasında Uzak Doğu yer alır. Fenkşui felsefesine göre tasarladıkları evlerinde çok fazla eşyaya vermezler. Gereksiz ayrıntılara yer vermekten kaçınarak dinlenecekleri bir ortam yaratmayı hedeflerler.Yine İskandinav Ülkelerinde minimalist çizgilere oldukça sık rastlanır. Minimalist salon dekorasyonu yaptırmak isteyen bireyler bu tür ülkelerin evlerini inceleyebilirler. Tercih ettikleri renkler genellikle açık renkler olmakla birlikte beyazdır. Koltukları oldukça küçüktür ve belirli bir yüksekliğe sahiptirler.

Arap ve Orta Doğu ülkelerinde ise durum tamamen farklıdır. Bu tür ülkeler gösterişi seven ülkelerdir. Minimalist tercihlerden çok hoşlanmazlar. Parlak renkleri sıklıkla tercih ederler özellikle altın rengi objeler evlerinde yaşadıkları ortamlarda sıklıkla görülür.

Dekorasyon tercihi yapılırken ülkeler, siyasi ve tarihi geçmişlerinden çok fazla yararlanırlar. Örneğin Osmanlı çok milletli bir yapıya sahip olduğu için saraylarda yer alan dekorasyon figürleri çok ince detaylarla bezenmiş ve genellikle değerli taşlarla, altınla işlenerek oluşturulmuştur.

Bugün ise insanlar gösteriş ve kalabalıktan uzak bir yaşam hayal ettikleri için yaşam alanlarında daha az eşya fikrini özümsemişlerdir. Eski evlerin yapısına bakılırsa yerde serili olan halılar bile çok ağı ipliklerle dokunmuş, özel desenlerle imal edilmiş halılardır. Bugün ise küçük bir kilim büyük halıların yerini salonlarda alarak minimalist salon dekorasyonu önerileri arasında yerini alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir